Boek
Nederlands

Max Havelaar, of De koffieveilingen der Nederlandsche Handelmaatschappij

Multatuli (auteur)

In de reeks:
Titel
Auteur
Multatuli
Uniforme titel
Max Havelaar, of De koffiveilingen der Nederlandsche Handelmaatschappy
Taal
Nederlands
Uitgever
Amsterdam: Veen, 2008 | Andere uitgaves
398 p. : ill.
ISBN
9789020409185

Besprekingen

Onder de kenners van de Nederlandse literatuurgeschiedenis heerst algemeen de overtuiging dat Max Havelaar de eerste moderne roman uit het Nederlandse taalgebied is. Opmerkelijk genoeg had de schrijver in 1859 met zijn werk eigenlijk geen literaire bedoelingen: hij wilde aandacht voor de uitbuiting van de inlandse bevolking op Java en eerherstel voor zichzelf, omdat zijn protesthouding hem zijn bestuurlijke carrière in Indië had gekost. Zijn boodschap had hij als zeer belezen man wel een literaire verpakking meegegeven. Zo kon het gebeuren, dat men hem in Nederland en in Vlaanderen uitbundig lof toezwaaide voor zijn meesterwerk zonder echt te luisteren naar zijn boodschap. Eveneens opmerkelijk is het, dat een van de meest legendarische werken uit de Noord-Nederlandse letterkunde geschreven is in Brussel. Multatuli was er na zijn mislukte Indische loopbaan zonder geld en zonder werk neergestreken en trachtte als journalist wat te verdienen. In een klein logement, Le Prince belge…Lees verder
Deze uitgave van de ‘Max Havelaar’, de twintigste druk van de editie Stapert-Eggen (de eerste verscheen in 1977), is verlucht met een groot aantal afbeeldingen: negen kleurenlitho’s naar aquarellen van jhr. J.C. Rappard (1824–1898) uit de eerste helft van de jaren tachtig van de 19de eeuw, elk afgedrukt op een dubbele pagina, en meer dan vijftig contemporaine zwart-witfoto’s. Achterin is een alfabetische verklarende woordenlijst opgenomen (p. 375-387) die wordt gevolgd door een lijst van noten (p. 389-398) waarin historische personen en gebeurtenissen, topografische aanduidingen en zinspelingen worden toegelicht. Hoewel de door Annemarie Kets-Vree bezorgde editie in de reeks ‘Nederlandse Klassieken’ (1998) zowel qua betrouwbaarheid van de tekst als qua kwaliteit van de inleiding en de annotaties de voorkeur verdient, is deze prettig geprijsde uitgave zeer geschikt voor een (hernieuwde) kennismaking met het meesterwerk van een van de belangrijkste auteurs uit de Nederlandse literatuurg…Lees verder

Over Multatuli

Eduard Douwes Dekker (Amsterdam, 2 maart 1820 – Ingelheim am Rhein, 19 februari 1887) was een Nederlandse auteur en bestuursambtenaar die vooral bekend is geworden vanwege zijn roman Max Havelaar, of De koffij-veilingen der Nederlandsche Handel-Maatschappij, die in 1860 verscheen onder het pseudoniem Multatuli (Latijn voor 'ik heb veel (leed) gedragen' [=multa tuli]). Hij schreef ook toneelstukken, pamfletten - soms in briefvorm - en aforismen.

Douwes Dekker groeide op in Amsterdam en trok in 1838 met zijn vader naar Batavia in Nederlands-Indië (het tegenwoordige Indonesië), waar hij in 1839 een baan als ambtenaar verwierf. Daar zag hij de vele wantoestanden onder verantwoordelijkheid van het Nederlandse koloniale bewind.

Zijn debuutroman, de kaderroman Max Havelaar, hekelt op basis van zijn eigen ervaringen de behandeling van de plaatselijke bevolking door Nederlandse en Nederlands-Indische bestuurders. De van 1862 tot 1877 verschen…Lees verder op Wikipedia