Koekkoek Vos en Haas

Sylvia Vanden Heede (auteur), Thé Tjong-Khing (illustrator)
+1
Koekkoek Vos en Haas
×
Koekkoek Vos en Haas Koekkoek Vos en Haas
Doelgroep:
Vanaf 6-8 jaar

Andere formaten:

Besprekingen

Koek of koekoek ?

De al vaak bekroonde Brugse jeugdschrijfster Sylvia Vanden Heede heeft een nieuw deel klaar in haar reeks 'Vos en Haas'. Een reeks groeiboeken die beginnen met eenvoudige woorden en gaandeweg moeilijker worden. In 'Koek koek Vos en Haas' laat de schrijfster het olijke duo Vos en Haas op zoek gaan naar een koek. Maar die koek blijkt uiteindelijk een... koekoek te zijn. Vos voelt zich bedrogen, zeker als de koekoek ook nog eens een ei legt en in een houten klok blijkt te wonen. Lezenderwijs raken kinderen vertrouwd met begrippen als landkaart en kompas.

'Koek koek Vos en Haas' werd uitgegeven bij Lannoo, telt 88 blz. en kost 14,95 euro.


Het recept van Vos en Haas

De boeken van Vos en Haas zijn een onverwoestbaar succes. Waarin schuilt het geheim van de reeks?

Hoe langer je kijkt, hoe meer je ontdekt

In 1999 won Vos en Haas de Jonge Gouden Uil, nu zijn de auteurs met Koek koek Vos en Haas voor de tweede keer genomineerd voor de literatuurprijs. Met meer dan 200.000 verkochte exemplaren en vertalingen in acht landen groeiden de boeken in tien jaar uit tot de crème de la crème voor eerste lezers. Samen met Vos, die graag zijn buikje rond eet, en Haas, die voor hem kokkerelt, gaan we op zoek naar het recept van de succesboeken.

Vos kijkt bij de B van Boekjes.
Hij vindt het meteen.
Eerst leest hij hardop wat hij nodig heeft.
Voor ongeveer 10 boekjes:

Vijf afgestreken eetlepels vrolijk verhaal

Eli (6 jaar): 'Het zijn grappige verhalen. En ook spannend, bijvoorbeeld als het kuiken Iek moet kiezen bij wie hij wil wonen.'
Sylvia Vanden Heede (de auteur): 'Het begin van de lagere school is het uitgelezen moment om kinderen leesplezier te brengen. Eerste lezers zetten vaak alleen woorden achter elkaa…Lees verder

Na enkele themaboeken rond Vos en Haas, zoals het woordenboek of het kookboek, verschijnt met Koek koek Vos en Haas opnieuw een boek voor eerste lezers en kinderen die moeilijk lezen. Een beetje vreemd is wel, dat het expliciet vergeleken wordt met het allereerste boek (Lannoo, 1998). Vos en Haas was toen immers tekstueel helemaal aangepast aan lezers die net konden lezen, en groeide als het ware met de lezers mee. De eerste hoofdstukken kenden geen hoofdletters en alleen eenlettergrepige woorden, maar geleidelijk werden de woorden langer, en doken er hoofdletters en moeilijkere tweeklanken op. Het boek evolueerde haast onopvallend van leesniveau AVI 1 tot AVI 4. Koek koek Vos en Haas begint meteen met hoofdletters en blijft eigenlijk het hele boek lang op hetzelfde leesniveau, met bv. eenlettergrepige woorden. Dat Sylvia Vanden Heede als geen ander de kunst verstaat om met deze eenlettergrepige woorden toch een boeiend en vlotlezend boek te schrijven, bewijst ze …Lees verder
Vos raakt in de ban van een vogel die roept dat er ergens Koek (koek) moet zijn. Hij loopt het bos in. Als zijn vriendinnetje Haas hem roept, is hij weg. Haas gaat met hulp van Uil op zoek naar Vos. Met korte zinnen en eenvoudige, voornamelijk eenlettergrepige woorden is een innemend, grappig verhaal, AVI-M3, geschreven over vriendschap. Spelenderwijs wordt ook iets verteld over het gebruik van een landkaart en een kompas. De in enkele lijnen opgezette, ingekleurde tekeningetjes staan voornamelijk tussen de tekst. Het karakter van de illustraties is intiem en poëtisch en sluit goed aan bij de sfeer van het verhaal. De lay-out van de tekst is opvallend: smalle, korte tekstblokken met verstrooid door de tekst groot gedrukte woorden. De uitgave is goed verzorgd met een stevige kaft; tekst en tekeningen zijn helder gedrukt op stevig, enigszins gelig papier. Zoals in de andere meermalen bekroonde “Vos en Haas” boeken groeit de leestechnische moeilijkheidsgraad met het verhaal mee. Geschikt…Lees verder

Koek koek Vos en Haas

Wanneer Vos zijn hek aan het verven is, hoort hij ineens ‘Koek koek’. Daar heeft Vos wel zin in en hij gaat op zoek naar de koek. Als Haas Vos roept om soep te komen eten, is Vos zoek. Samen met Uil gaat Haas op zoek. Natuurlijk kan dit boek niet anders eindigen dan met een happy end, waarbij Vos gevonden wordt. Opnieuw een heerlijk amusant geschreven verhaaltje voor eerste lezertjes of kinderen die wat moeite hebben met lezen. Vanden Heede slaagt erin om met een erg beperkte en eenvoudige woordenschat een prachtig verhaal te vertellen. Een verhaal dat al vrij vroeg zelf kan worden gelezen, maar dat even heerlijk is als voorleesboek. De mooie illustraties maken het geheel helemaal af. Als dit boek er niet in slaagt om kinderen warm te krijgen voor het lezen, dan weet ik het niet.


Over Sylvia Vanden Heede

Sylvia Vanden Heede (Zwevegem, 25 augustus 1961) is een Vlaams kinderboekenschrijfster.

Biografie

Sylvia Vanden Heede groeide op in een groot West-Vlaams gezin. Na drie jaar moderne humaniora in Zwevegem en drie jaar sierkunsten in Brugge, studeerde ze godsdienstwetenschappen in Heverlee. Na haar studies verhuisde ze terug naar West-Vlaanderen, waar ze met haar gezin in Brugge woont.

Haar eerste boek, De spiegelplas stuurde ze in 1985 in voor de Jacob van Maerlant-debutantenprijs. Het boek eindigde als derde en werd twee jaar later gepubliceerd. Sindsdien bleef ze schrijven. Bekendheid verwierf ze vooral met haar veelbekroonde boeken over Vos en Haas, waarbij ze samenwerkt met de bekende Nederlandse illustrator Thé Tjong-Khing. Behalve voor beginnende lezers schrijft ze ook voor tieners en adolescenten. De meeste van haar boeken werden uitgegeven door Lannoo.
In de meeste boeken van Sylvia Vanden Heede …Lees verder op Wikipedia